Olbrzymia liczba chorób, szkodników, chwastów atakujących corocznie uprawy rolnicze wymaga zastosowania różnorodnych pestycydów (charakteryzujących się zróżnicowanym składem, właściwościami, klasą toksyczności, a co za tym idzie oddziaływaniem na człowieka).
Bezpieczne stosowanie środków chemicznych wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu poniższego artykułu każdy rolnik posiądzie taką wiedzę i przypadki zatruć pestycydami staną się rzadkością.
• Kupując środek ochrony roślin należy zwrócić uwagę czy:
– opakowanie pestycydu jest oryginalne i nieuszkodzone
– środek posiada czytelną i napisaną w języku polskim etykietę-instrukcję stosowania,
– preparat nie jest przeterminowany.
• Niedopuszczalny jest przewóz środków ochrony roślin z ludźmi, zwierzętami, artykułami spożywczymi, płodami rolnymi, paszami.
• Pracę ze środkami ochrony roślin mogą wykonywać tylko zdrowi, pełnoletni mężczyźni posiadający świadectwo ukończenia szkolenia ze stosowania i postępowania ze środkami ochrony roślin (dotyczy to pestycydów bardzo toksycznych i toksycznych dla ludzi – klasa I i II).
• Przed przystąpieniem do pracy z chemicznymi środkami ochrony roślin należy bezwzględnie zapoznać się z treścią etykiety-instrukcji i stosować się do zaleceń w niej zawartych.
Międzynarodowe znaki ostrzegawcze (piktogramy) umieszczane na każdej etykiecie-instrukcji pestycydu (rys. 1) oraz zbiornikach opryskiwaczy foto 2) informują rolników o grożącym niebezpieczeństwie podczas pracy oraz o wymaganej odzieży ochronnej. Przed rozpoczęciem pracy należy koniecznie zapoznać się z nimi